11 Mart 2012 Pazar

Şeytanın,İnsana Attığı 3 Düğüm

Sabah namazı en çok kaçırılan namazlardan biridir. İnsan uykusunun esiri olur, yataktan kalkamaz. Halbuki sabah namazının hazırlıkları ta akşamdan başlamalı, tedbirler yatmadan önce alınmalıdır.

Belki de en çok kaçırılan namazdır sabah namazı. Bir türlü uyanamaz insan, sanki gözkapaklarının üzerinde tonlarca yük varmış gibi. “Biraz sonra uyanırım.” diyerek vakti geçer de namazın, şeytan yapışmıştır insanın ensesine, izin vermez bir türlü uyanmasına.

Peygamber Efendimiz (sas), bu konudaki sıkıntısını görmüş olmalı ki bakın neler emrediyor biz ümmetine: “Biriniz uyuyunca şeytan ensesine üç düğüm atar. Her düğümü atarken, düğüm attığı yere eliyle vurarak, ‘üzerine uzun bir gece olsun, yat’ dileğinde bulunur. İnsan uyanır ve Allah’ı zikrederse, bir düğüm çözülür, abdest alırsa ikinci düğüm çözülür ve bir de namaz kılarsa bütün düğümler çözülmüş olur. Böylece kul canlı ve hoş bir halet-i ruhiye ile sabaha erer. Aksi halde böyle yapmazsa, habis ruhlu, içi kararmış ve uyuşuk bir halde sabaha erer.” (Buhari, Teheccüd, 12)

Büyüklerimiz, şeytanın insana gafleti, necaseti ve tembelliği sevdirmek için elinden geleni yaptığını, buna karşılık Efendimiz’in (sas) de zikirle gafleti, abdestle necaseti ve namazla da tembellik düğümlerini çözebileceğini müjdelediğini belirtirler.

Dikkat edilmesi gereken çok önemli üç husus var hadiste. Birincisi, şeytanın insana, (ister mecazi olarak kabul edin, ister gerçek) namaza kalkmaması için yatarken üç düğüm attığı. İkincisi, insan namaza kalkmak için gözünü açtığı ilk anda Allah’ı zikretmeyi unutmaması. Üçüncüsü ise insanın, canlı ve hoş bir halet-i ruhiye ile sabaha ermesinin hissedilmesi.

Şeytan acizdir aslında; mertçe çıkmaz insanın karşısına, sinsi planlar kurar hep. Fakat bu planlara karşı inananların da ‘uyanık’ olması gerekir. Hadisin de emir buyurduğu gibi, sabah veya teheccüd vaktinde saatiniz çaldığı veya gözünüzü açtığınız ilk anda kalkın ve Kelime-i Tevhid okumayı zinhar unutmayın. Sonra hemen abdest alın ve huşu içinde namazınızı kılın. Böylece hem sabaha canlı ve hoş bir ruh haliyle ulaşın ve gününüz huzurlu geçsin hem Allah ve Rasulü’nü sevindirin hem de şeytanı da kahredin… Öyleyse var mısınız? Şeytanın üç düğümüne karşı bizler de ona üç düğüm atalım... Haydi öyleyse bugünden başlayın…

9 yorum:

 1. Rabbim o dugumleri her zaman kolayca acmayi nasip etsin. Seyranin tuzagindan uzak etsin.
  Hatirlattiginiz icin Allah razi olsun..
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 2. allah senden razı olsun haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır buyurmuş peygamber efendimiz allah seni sıratı müstakimden ayırmasın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen haksızlığa harşı durmak bir müslümanın görevidir bende elimden geldiğince haksızlığa boyun eymiyorum...

   Rabim cümlemizi sıratı müstakimden ayırmasın

   Amin...

   Sil
 3. kesinlikle canım bu sabahleyin şeytan bana da 3 düğüm atmış olacak ki kalkamadım:(
  şu şeytan ve nefis

  YanıtlaSil
 4. Kesinlikle öyle sabah uyanmasi o kadar gücki bunu seytanin isi oldugunu bildigimiz halde yinede seytana uyuyoruz Allahim bizi affetsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akşam abdestli yatıp dua etmeden de yatma canım

   Rabbim cümlemizi affetsin

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...